دیر حرف زدن پسر بچه ها یکی از نگرانی بسیاری از والدین دارای کودک پسر است که از متخصصان گفتاردرمانی مشاوره می گیرند.

گهگاه متوجه می شوید که بچه ها را با همسالانشان مقایسه می کنید. حتی با دانستن اینکه همه بچه‌ها به صورت متفاوتی رشد می‌کنند، وقتی دختر همکارتان در حال صحبت کردن از طوفان است در حالی که کودک شما تنها چند کلمه بر زبان می آورد ، نگران و مضطرب می شوید.

آمارها نشان می دهند که پسرها معمولاً کندتر صحبت می کنند.

کودکان به طور طبیعی در زمان صرف شده برای رسیدن به نقاط عطف زبان متفاوت هستند و جنسیت تا حدودی مسئول این تنوع است. بر اساس متا آنالیز تفاوت های جنسیتی در توانایی کلامی، دختران تقریباً در تمام جنبه های زبانی از پسران بهتر عمل می کنند. دختر شما کلماتی را که قبل از پسرها به او گفته شده است می فهمد، دو ماه زودتر شروع به صحبت می کند و تا دوران کودکی با سرعت بیشتری به گفتار ادامه می دهد. به عنوان مثال، دختران در 16 ماهگی تا 100 کلمه تولید می کنند، در حالی که پسران در حدود 30 کلمه با حتی کمتر را بر زبان می آورند.

اگرچه پسرها تمایل دارند دیرتر صحبت کنند، اما به این معنا نیست که ما به عنوان والدین نباید آنها را تشویق کنیم که به نقاط عطف مشابه دخترانمان برسند.

دیر حرف زدن پسر بچه ها چه عوارضی دارد؟

بدون پایه محکم مهارت های ارتباطی در اوایل زندگی، پسران در معرض خطر عقب ماندن از نظر تحصیلی و اجتماعی هستند که به نوبه خود می تواند بر انگیزه و عزت نفس آنها تأثیر بگذارد. تحقیقات ارتباط قوی بین مهارت های ارتباطی اولیه و زبان بعدی را نشان می دهد. مهارت های ارتباطی در دو سال اول زندگی به شدت زبان را در سن 5 سالگی پیش بینی می کند.

پسرانی که دیر صحبت می‌کنند، در صورت درمان نشدن، خطر ابتلا به تاخیر زبانی را دارند که در طول سال‌ های تحصیل و بزرگسالی ادامه می‌یابد.

این مشکلات مداوم در زبان با مشکلات یادگیری خواندن و نوشتن، اختلال در عملکرد تحصیلی، محدودیت در فرصت های شغلی و مشکلات در روابط اجتماعی همراه است. بنابراین، اگر یک پسر پیش دبستانی واقعاً در رشد گفتار و زبان خود عقب مانده است، این یک نادیده گرفتن ترسناک است که فرض کنیم این فقط به این دلیل است که او یک پسر است و همه چیز به مرور زمان متعادل می شود. او ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشد و مطمئناً نیاز به مداخله مراقبتی از سوی خانواده خود دارد. دانستن این نظریه در این مرحله به شما کمک می کند: اولین گام در مداخله، درک دلایلی است که چرا زبان پسران تمایل دارد از زبان همسالان دختر خود عقب بماند.

دیر حرف زدن پسر بچه ها

دلایل دیر حرف زدن پسر بچه ها چیست؟

پسرها تمایل دارند از بازی های غیر ارتباطی مانند ساخت و ساز یا بازی با وسایل نقلیه لذت ببرند، به این معنی که آنها به راحتی می توانند به تنهایی بازی کنند و نیازی به مکالمه نداشته باشند.

از سوی دیگر این را با دخترانی مقایسه کنید که عاشقان اولیه زبان و استاد تقلید هستند و در رفتارهای تقلیدی مانند کپی کردن صداهای گفتاری و حالات چهره از پسرها جلوتر هستند.

تحقیقات نشان می دهد که دختران حساسیت بیشتری نسبت به صدای انسان دارند و به نظر می رسد که در واقع آن را به صداهای دیگر ترجیح می دهند. یک اسباب بازی موزیکال را روشن کنید و تفاوتی بین دختران و پسران تازه متولد شده نخواهید دید، اما وقتی صحبت می کنید، احتمال توجه دختران بیشتر می شود.

به خاطر داشته باشید که رشد اولیه برای پسران تماماً دارای تاخیر نیست! مهارت‌ های حرکتی درشت آن‌ ها در طول سال‌ های پیش‌ دبستانی افزایش می‌یابد، در این مرحله تقریباً در تمام معیارهای توانایی فیزیکی از همسالان دختر خود پیشی می‌ گیرند.

والدین چگونه می توانند به بهبود دیر حرف زدن کمک کنند؟

هر چه بیشتر با کودک نوپای خود تعامل داشته باشید، فرصت های بیشتری خواهید داشت

شرایطی که احتمالاً برای یادگیری نحوه صحبت کردن با آنها روبرو می شود. با پیدا کردن چیزهایی که پسرتان را به عنوان یک فرد هیجان زده می کند و درگیر شدن در آن فعالیت مشترک، زمان اصلی صحبت را فراهم کنید.

همانطور که بازی او را مشاهده می کنید، منتظر بمانید و به نشانه های علاقه او گوش دهید. هنگامی که متوجه شدید که او متمرکز است، می توانید در ارتباط با مواردی را که با آنها بازی می کند

هر روز یک دوره زمانی 10 دقیقه ای داشته باشید که آن را برای تعامل با پسرتان در نظر بگیرید. از نظر فیزیکی در سطح او زانو بزنید تا تماس چشمی بیشتری داشته باشید و همانطور که در بالا ذکر شد، در فعالیتی که می دانید دوستش دارد به او بپیوندید.

پسر خود را در معرض فرصت های مختلف برای شنیدن صحبت های دیگران قرار دهید. وقتی فرصت پیش آمد، آنچه را که در شرایط فعلی می تواند بگوید، مدل کنید.

به طور خاص وقتی پسرتان به شما پاسخ می‌دهد، با استفاده از لحن صدای هیجان‌انگیز و زبان پرانرژی‌تان، او را تحسین کنید: “وای چه ایده هوشمندانه ای!”

هر چه کودک نوپای شما هنگام یادگیری لغات جدید شرایط سرگرم کننده تر باشد، احتمال بیشتری دارد که به استفاده از آنها ادامه دهد. اگر یک اختلال مرتبط با زبان زمینه‌ ای وجود نداشته باشد، پسران به این نوع ورودی مداوم روزانه از والدین و مراقبان پاسخ می‌دهند.

گفتاردرمانی برای دیر حرف زدن پسر بچه ها چه زمانی ضروری است؟

بسیار مهم است که در صورت مشاهده علائمی مبنی بر تاخیر در رشد ارتباطی فرزندتان منتظر نمانید.

اگر کودکی با تأخیر از حمایت متخصصان و بزرگسالان مهم زندگی خود برخوردار شود، می تواند دستاوردهای قابل توجهی را تجربه کند. هر چه کودک زودتر کمک مورد نیاز خود را دریافت کند، نتیجه زبان او بهتر خواهد بود.

بنابراین ما قویاً توصیه می کنیم از یک گفتاردرمانگر کمک بگیرید اگر فرزندتان:

در یک و نیم سالگی:

  • کمتر از 12 کلمه استفاده می کند.
  • به طور مکرر سعی نمی کند کلمات را تقلید کند.
  • به سؤالات اساسی غیر شفاهی، مانند با اشاره یا تکان دادن سر پاسخ نمی دهد.

تا دو سالگی:

  • کمتر از 100 کلمه می داند و استفاده می کند.
  • به طور مداوم ترکیبات دو کلمه ای را تولید نمی کند.
  • کلمات یا اعمالی مانند کف زدن یا رقصیدن را تقلید نمی کند.
  • درگیر بازی وانمودی با اسباب بازی ها، مانند غذا دادن به عروسک یا رانندگی با ماشین اسباب بازی نیست.

تا دو سال و نیم:

  • کمتر از 300 کلمه می گوید.
  • از افعال (کلمات عملی) مانند «دویدن»، «خوردن»، «نشستن» استفاده نمی کند.

اگر کودکان مشکلاتی را تجربه می کنند، مداخله زبانی اولیه برای آنها برای توسعه مهارت های ارتباطی لازم برای موفقیت آینده در زندگی تحصیلی و شخصی بسیار مهم است. واقعیت این است که هر کودکی دارای پتانسیل درخشانی است. ما والدین را تشویق می‌کنیم که از مقایسه با همسالان پسر خود اجتناب کنند، اما به دنبال هر فرصتی برای ایجاد زبان باشند. خطرات رها کردن پسرانی که دیر صحبت می کنند و یک مشکل ارتباطی دیگر را تجربه می کنند ، ممکن است ترسناک باشد، اما با مداخله مناسب گفتاردرمانی می توانند شرایط بهتری را تجربه کنند که به افزایش شانس موفقیت آن ها در زندگی و تحصیل در بزرگسالی کمک می کند.

بهترین گفتاردرمانی کودکان در تهران

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات تخصصی گفتاردرمانی برای کودکانی که دارای تاخیر گفتاری هستند را بصورت گفتاردرمانی آنلاین و گفتاردرمانی در منزل ارائه می دهند.

درمانگران ما در بهترین گفتاردرمانی کودکان در تهران ، ابتدا اقدام به ارزیابی شرایط کودک و میزان رشد ارتباطی و اجتماعی او کرده و برنامه گفتاردرمانی مناسبی را برای کودک در نظر می گیرند.

گفتاردرمانی در منزل و گفتاردرمانی آنلاین با همان کیفیت گفتاردرمانی در کلینیک توسط متخصصان ما برای کمک به کودکانی که به هر دلیل امکان مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی را ندارند ارائه می شود.

 

مقالات مرتبط :

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

گفتاردرمانی برای کودکان

گفتاردرمانی لکنت زبان

اختلالات صدای گفتار

تاخیر در رشد گفتار

فهرست