چگونه متوجه شویم که کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

با گذشت زمان، هر کودکی مهارت‌ های متفاوتی را به دست می‌آورد که به او در زندگی روزمره کمک می‌ کند. با این حال، هنگامی که این رشد به تعویق می افتد، والدین باید به دنبال کمک حرفه ای مناسب برای کمک به فرزند شما برای غلبه بر این تاخیرهای رشدی باشند.

هدف کاردرمانی این است که به افراد اعم از کودکان و بزرگسالان کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه به طور موثر و مناسب زندگی کنند، عمل کنند و به زندگی، مسئولیت ها و سایر اطرافیان خود پاسخ دهند. 

بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا کودک شما نیاز به مراجعه به کاردرمانگر دارد یا خیر این است که به چند فاکتور شناسایی و مقایسه آنها با رفتار روزانه کودکتان مراجعه کنید.

در این مقاله برخی از علائم مهم که نشان می دهد کودک شما در جنبه های خاصی از زندگی با مشکلاتی روبرو است و به کمک فوری یک درمانگر نیاز دارد را مورد بررسی قرار داده ایم.

چگونه متوجه شویم که کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

تاخیر در رشد
تأخیر در رشد، مانند ناتوانی کودک شما در برداشتن یا دستکاری غذا یا اسباب‌ بازی در سن مناسب یا سینه خیز رفتن یا راه رفتن در سنین مناسب می‌ تواند نشانه‌ ای از نیاز کودک شما به کاردرمانی باشد. همچنین ممکن است متوجه علائم دیگری مانند پاسخ ندادن فرزندتان به رفتارهای شما شوید که می‌ تواند به دلیل اختلال در رشد فیزیکی و ذهنی باشد. اگر در مورد فرزند خود نگرانی دارید، با متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران مشورت کنید.

مشکل در مهارت های حرکتی ظریف
اگر کودک شما با مهارت های حرکتی ظریف مانند قدرت و کنترل دست و پنجه نرم می کند، این نشانه دیگری است که ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشد. اگر در زمان مناسب به دنبال مراقبت های حرفه ای نباشید، ممکن است متوجه شوید که فرزندتان در انجام وظایف روزمره ضروری مانند خواندن، نوشتن یا سایر فعالیت های کاربردی روزانه دچار مشکل می شود.

برخی از مواردی که باید هنگام بررسی مهارت‌ های حرکتی ظریف، با توجه به نقاط عطف مناسب سن، تحت نظر قرار دهید، عبارتند از:

 • گرفتن اسباب بازی ها، استفاده صحیح از ظروف غذا خوری
 • گرفتن مداد در دست برای نقاشی کردن
 • باز و بسته کردن دکمه ها و زیپ ها
 • اجتناب از کارهایی که نیاز به مهارت های حرکتی ظریف دارند

اگر فرزند شما این کارها را کم انجام می دهد یا به دلیل اینکه نمی خواهد آنها را انجام دهد از آنها دوری می کند جای نگرانی نیست، بلکه فقط در صورتی که کودک شما به طور جدی در تلاش برای درک این ایده باشد که چگونه این وظایف را انجام دهد یا دائما از هر گونه فعالیتی اجتناب می کند که به مهارت های حرکتی ظریف نیاز دارند، باید با متخصص کاردرمانی کودکان مشورت کنید.

سایر دلایل نیاز به کاردرمانی

مشکل در رشد مهارت های حرکتی درشت
پریدن، دویدن و بازی با توپ از جمله فعالیت های روزمره کودکان است. با این حال، اگر توانایی‌ های حرکتی کودک شما زمان می‌برد تا رشد کند، ممکن است انجام هر یک از این فعالیت‌ ها برای او دشوار باشد.

با تمرکز بر نقاط عطف رشد، تاخیر رشد در مهارت‌ های حرکتی درشت می‌ تواند یکی از موارد ساده‌ تر برای والدین باشد که می‌توانند تشخیص دهند. مهارت های حرکتی درشت از جمله اولین مهارت هایی است که والدین متوجه آن می شوند مانند بالا بردن سر، غلتیدن روی شکم و خزیدن.

اگر فکر می‌ کنید فرزندتان نمی‌ تواند این نوع فعالیت‌ ها را انجام دهد، باید با یک متخصص کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی آنلاین وقت بگیرید تا به فرزندتان کمک کند تا بر این تأخیرهای رشد غلبه کند.

مشکلات حسی
اگر کودکی تمایل به واکنش بیش از حد به بویایی، چشایی، یا وظایف پردازش حسی داشته باشد، ممکن است دچار چالش های حسی شود. کودکان مبتلا به چالش های حسی ممکن است عدم حساسیت و نیاز مداوم به جستجوی احساسات با لمس اشیا را نشان دهند. در چنین شرایطی، کاردرمانی گزینه ای است که به کودک شما کمک می کند تا بر این تاخیر رشد غلبه کند.

دیگر دلایل نیاز به کاردرمانی

مشکلات اجتماعی
در حالی که ما اکثر چیزها را از والدین خود یاد می گیریم، اغلب عادات و واکنش های خود را بر اساس محیطی که در دوره های رشد خاصی در معرض آن قرار می گیریم ایجاد می کنیم. مسئله قابل مشاهده زمانی است که کودکان به نشانه های اجتماعی به روشی که از نظر رشد مناسب تلقی می شود پاسخ نمی دهند. برخی از مواردی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از:

 • مشکلات در تعامل با خانواده یا با کسی که روابط عاطفی نزدیک دارد
 • پاسخ اغراق آمیز یا مشکل در پاسخگویی به محیط ها یا روال های جدید
 • تاخیر در مهارتهای زبانی
 • اجتناب از تماس چشمی هنگام تعامل با دیگران
 • تمرکز بیش از حد روی یک موضوع

در حالی که هر کودکی علائمی از این موارد را نشان می‌دهد، نباید مشکلی ایجاد کند، مگر اینکه در یک دوره زمانی طولانی‌ تر برای آنها یک امر عادی شود، یا با مسائل یا نشانه‌ های دیگری نیز همراه شود. همچنین باید انتظار نشانه های اجتماعی را برای سن کودک خود در نظر بگیرید.

مشکل در مهارتهای بازی
علائمی که نشان دهنده وجود مشکل در مهارتهای بازی هستند عبارتند از :

 • عدم تمایل به تعامل با بچه ها یا گروه های دیگر
 • علاقه به بازی کردن به تنهایی
 • ناتوانی در انجام بازی های تخیلی
 • عادات بازی های تکراری
 • بازی به ظاهر بی هدف

بازی برای رشد کودک مهم است. بازی به کودک این امکان را می‌دهد که حرکت درشت، حرکت ظریف، تخیل، مهارت‌های اجتماعی و غیره را توسعه دهد. تشخیص مسائل مربوط به بازی در مراحل اولیه می‌تواند به کودک شما کمک کند تا به نقاط عطف رشد خود برسد.

چگونه متوجه شویم که کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

چگونه متوجه شویم که کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

مشکلات رفتاری
به‌عنوان کاردرمانگر، متوجه می‌شویم که والدین گاهی اوقات برای درک دلیل اصلی رفتار فرزندشان تلاش می‌کنند. گاهی اوقات، مسائل رفتاری می تواند ناشی از احساس کنترلی باشد که کودک در تلاش برای دستیابی به آن است. مواقع دیگر، ممکن است به این دلیل که انتظار انجام کار برای آنها خیلی سخت یا حتی خیلی آسان است.

مهارت های زندگی روزانه
ما هر روز وظایف مختلفی داریم، مانند غذا خوردن، خوابیدن، توالت کردن و لباس پوشیدن. اینها مهارت های زندگی روزمره ما هستند. برای کودکان، در ابتدا نیاز به حمایت بزرگسالان دارند تا همه این وظایف را برای ما انجام دهند. به تدریج که کودک بزرگ می شود، یاد می گیرد که در این مهارت ها مستقل تر شود.

افرادی که دارای چالش های حرکتی درشت و حرکتی ظریف هستند ممکن است برخی از مهارت های زندگی روزمره را چالش برانگیزتر بدانند. برای مثال، پوشیدن شلوار نیاز به آگاهی بدن از محل قرارگیری پاهای شما، توانایی نگه داشتن شلوار و تعادل برای قرار دادن پای شما دارد.

همانطور که ما هر روز درگیر این مهارت‌های زندگی می‌شویم، برای کودک مهم است که در این مهارت‌ها مستقل‌ تر شود. اگرچه ممکن است در ابتدا انجام این کار برای آنها آسان تر باشد، اما اگر فرزند شما بتواند خودش این کار را انجام دهد، در طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما می شود.

بهترین کاردرمانی تهران

فقط به این دلیل که کودک با یکی از این موارد ذکر شده در بالا مشکل دارد همیشه به این معنی نیست که به یک کاردرمانگر نیاز است. در بیشتر موارد، کودک ممکن است فقط به زمان اضافی نیاز داشته باشد یا ممکن است استرس هایی در زندگی فعلی او وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر کودکی با بیماری دست و پنجه نرم می کند یا تغییراتی در زندگی خانگی او ایجاد می شود.

هنگامی که این علائم به طور مداوم در مدت طولانی تشخیص داده می شوند، این می تواند نشانه ای از نیاز به درمان باشد.

همچنین مهم است که کودک خود را در محیط های مختلف مشاهده کنید زیرا کودک شما ممکن است به مکان ها و افراد مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد. در نظر بگیرید که فرزندتان را به پارک، مرکز خرید، زمین بازی و غیره ببرید. اگر فرزندتان به مهدکودک یا مدرسه می‌رود، از مربی او بپرسید که آیا رفتارهایی را که شما در خانه می‌بینید ، می‌بیند.

همیشه بررسی و مداخلات زودهنگام بهتر از تاخیر در شروع ارزیابی و درمان است، بنابراین اگر نگرانی یا ترسی در مورد رشد کودک دارید، سوال بپرسید. 

مداخلات تشخیصی و درمانی زودهنگام می تواند خطر ابتلای کودک به چیزهای دیگر را کاهش دهد و بنابراین توانایی بیشتری برای زندگی مستقل و موفق تر داشته باشد.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی – بهترین کاردرمانی در منزل تهران – خدمات تخصصی کاردرمانی را برای کمک به کودکان و نوجوانانی که به هر دلیل دچار ناتوانی ذهنی یا جسمی هستند ارائه می دهند. خدمات درمانگران ما بصورت کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ارائه می شود تا عزیزانی که امکان مراجعه حضوری به کلینیک کاردرمانی را ندارند بتوانند از خدمات کاردرمانی با کیفیت بهره مند شوند.

 

مقالات مرتبط :

چه کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

تاخیر رشد حرکتی

کاردرمانی در الهیه

کاردرمانی اوتیسم در منزل

فهرست