چه کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی کودکان در منزل توسط متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل برای کودکان ، با هدف توانمند سازی کودکان ، بهبود عملکرد آن ها و در نتیجه افزایش استقلال ارائه می شود.

متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران خدمات تخصصی کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان را بصورت کاردرمانی در منزل تهران و کاردرمانی آنلاین ارائه می دهند.

شنیدن اینکه ممکن است فرزند شما به کاردرمانی نیاز داشته باشد خوشایند نیست. با این حال، کاردرمانی ممکن است به آنها کمک کند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند.

کاردرمانی حرفه ای است که به ارتقای سلامت و رفاه از طریق شغل مربوط می شود. هدف اولیه کاردرمانی این است که افراد را قادر سازد در فعالیت های زندگی روزمره شرکت کنند.

کاردرمانگران از فعالیت های علمی تحقیق شده برای به حداکثر رساندن عملکرد مراجع خود استفاده می کنند. این به آنها قدرت می دهد تا حد امکان مستقل باشند و کیفیت زندگی را تجربه کنند.

چه کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

 • کودکانی که آسیب های مادرزادی یا نقص مادرزادی دارند
 • کودکانی که دارای اختلالات پردازش حسی – یکپارچگی حسی هستند
 • کودکانی که تاخیر رشد جسمی – ذهنی دارند.
 • کودکانی که دچار آسیب های تروماتیک (مغز یا نخاع) شده اند.
 • کودکانی که مشکلات یادگیری دارند مانند اختلال ریاضی ، نارساخوانی ، اختلال دیکته نویسی و …
 • کودکان مبتلا به اوتیسم
 • کودکانی که اختلالات رشدی فراگیر مانند اوتیسم دارند
 • کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید نوجوانان
 • کودکانی که تاخیر در رشد را تجربه می کنند
 • کودکانی که سلامت روان یا مشکلات رفتاری دارند
 • کودکانی که دچار آسیب های ناشی از سوختگی شده اند.
 • کودکان مبتلا به شرایط پس از جراحی
 • کودکان به اسپینا بیفیدا (شکاف ستون فقرات)
 • کودکانی که قطع عضو مادرزادی یا اکتسابی دارند.
 • کودکان مبتلا به سرطان
 • کودکان فلج مغزی ، سندرم داون و …
 • کودکان دارای تاخیر رشد مهارتهای حرکتی درشت و ظریف

چگونه می توانید بفهمید که فرزندتان به کاردرمانی نیاز دارد؟

 • آنها نسبت به سن خود در نقاط عطف رشد عقب هستند
 • آنها در تعامل اجتماعی مشکل دارند
 • آنها مسائل رفتاری را نشان می دهند
 • آنها با مهارت های حرکتی دست و پنجه نرم می کنند
 • آنها اختلالات پردازش حسی دارند
 • آنها در مدرسه مشکل دارند

فواید کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی به کودکان با تاخیر حرکتی، شناختی، فیزیکی و گفتاری کمک می کند تا مهارت های خود را توسعه دهند. همچنین بر نحوه انجام وظایف روزانه کودکان تمرکز دارد. 

متخصصان کاردرمانی کودکان برای بهبود عملکرد و استقلال کودکان و نوجوانان دارای معلولیت، آسیب یا بیماری تلاش می کنند. آنها مداخلات درمانی را ارائه می دهند که به توسعه مهارت های حرکتی ظریف، شناخت، مهارت های زبانی و غیره کمک می کند.

کاردرمانی برای کودکان نوعی درمان است که بر نحوه انجام فعالیت های کودکان در زندگی روزمره تمرکز دارد. با کاردرمانی، درمانگر با کودک کار می کند تا به او کمک کند تا مهارت های مهم خود را توسعه دهد و عملکرد خود را بهبود بخشد. همچنین ممکن است شامل تمرینات و تجهیزاتی برای انجام کارهایی در خانه مانند مسواک زدن یا شستن ظروف باشد.

متخصصان کاردرمانی کودکان در مورد نحوه عملکرد کودک در مدرسه و کارهایی که در خارج از مدرسه انجام می دهد سوالاتی می پرسد. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا تعیین کنند چه اهدافی را برای کودک تعیین کنند.

کاردرمانی برای کودکان به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌ ها و توانایی‌هایی را که برای مشارکت در تمام جنبه‌های زندگی عادی نیاز دارند، توسعه دهند. از طریق این فعالیت ها، کودکان می توانند چیزهایی مانند مهارت های مراقبت از خود را بیاموزند. آنها همچنین یاد می گیرند که یک میان وعده درست کنند، در مدرسه یا موقعیت های اجتماعی به درستی عمل کنند و موارد دیگر.

 

چه کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی کودکان برای چه کودکانی مفید است؟

کاردرمانی کودکان برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD)، سندرم داون، فلج مغزی و تاخیرهای رشدی با درجات مختلف در همه حوزه های رشد بسیار مفید است.

کاردرمانی همچنین می تواند به کودکانی که در حال بهبودی پس از آسیب مغزی یا سکته هستند کمک کند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا کودک شما ممکن است به کمک کمی نیاز داشته باشد، حتی اگر به نظر نمی رسد که هیچ مشکل رشدی نداشته باشد. اغلب اوقات، ممکن است فقط یک قسمت کوچک وجود داشته باشد که به هر دلیلی به نظر می رسد کودک با همسالان خود سازگار نیست. اگر این را در کودک خود مشاهده کردید از پزشک اطفال خود بپرسید که در مورد آن چه کاری باید انجام دهید.

کاردرمانی برای کودکان برای کودکانی که دارای تاخیر در مهارت های حرکتی، اختلالات پردازش حسی یا مشکلات هماهنگی هستند ضروری است. اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا فرزندتان در این زمینه به کمک نیاز دارد این است که او را در طول روز تماشا کنید و ببینید که چگونه با دنیای اطرافش تعامل دارد.

کاردرمانگران کودکان از زمان تولد تا بزرگسالی با کودکان کار می کنند. مجموعه مهارت هایی که آنها با آنها کار می کنند شامل غذا دادن به خود، لباس پوشیدن، استفاده مستقل از حمام و راه رفتن بدون کمک است.

کاردرمانی برای کودکان بخش مهمی از رشد کودک است. بر فعالیت هایی تمرکز دارد که برای انجام وظایف و شرکت در زندگی روزمره مورد نیاز است. درمانگر برای مهارت‌های حسی و حرکتی، خودیاری، بازی، مهارت‌های اجتماعی، آمادگی مدرسه، مهارت‌های حرکتی ظریف و رشد شناختی درمان ارائه می‌کند.

کاردرمانی کودکان به کودکان دارای ناتوانی، تاخیر در رشد و سایر شرایط کمک می کند تا در فعالیت های روزمره زندگی شرکت کنند.

علاوه بر این، کاردرمانی اغلب برای کودکانی توصیه می شود که در انجام وظایفی مانند لباس پوشیدن، تغذیه خود یا استفاده مستقل از توالت مشکل دارند.

علائمی که نشان می دهند کودک به کاردرمانی نیاز دارد:

1- اگر کودک شما از بافت ها یا سطوح خاصی دوری می کند، ممکن است اختلال پردازش حسی داشته باشد. کاردرمانگر اطفال به کودک کمک می کند تا با فعالیت های خاصی بر این مشکل غلبه کند در حالی که آن را سرگرم کننده و نه ترسناک می کند. تماشای کمک حرفه ای به کودک برای غلبه بر مسائل حسی که فکر می کردید هرگز به عنوان والدین امکان پذیر نیست، شگفت انگیز است.

2- اگر هنگام بازی یا تظاهر به آشپزی از دو دست با هم استفاده نکنند، ممکن است برای توسعه مهارت های حرکتی ظریف خود به کمک نیاز داشته باشند. این می تواند به دلایل مختلفی باشد. با این حال، با یک کاردرمانگر مناسب کودکان، بهبودهایی را مشاهده خواهید کرد، گاهی اوقات بلافاصله. پزشک اطفال شما همچنین ممکن است در مورد روش هایی که می توانید در خانه روی این موضوع کار کنید، پیشنهاداتی ارائه دهد.

3- اگر کودک شما در پوشیدن لباس یا بستن بند کفش خود مشکل دارد، وقت آن است که در مورد گزینه های خود با پزشک اطفال صحبت کنید. لباس پوشیدن می تواند نشانه هایی را نشان دهد که مهارت های حرکتی ظریف نیاز به کمی بهبود دارند. با این حال، به مرور زمان صاحب فرزندی خواهید شد که این مهارت ها را یکی یکی تسلط خواهد داشت. سعی کنید این کار را برای آنها انجام ندهید، زیرا به آنها کمک نمی کنید

سایر علائم نشان دهنده نیاز به کاردرمانی کودکان

4- اگر آنها در روش‌های خودآرام‌بخشی مانند تنفس عمیق یا خیره شدن به یک پنکه سقفی روشن خوب نیستند، ممکن است زمان کمک OT فرا رسیده باشد. وقتی کودکان برای آرام کردن خود مشکل دارند، ممکن است خارج از کنترل و غیرممکن به نظر برسند. با این حال، این مهارتی است که می تواند به کل خانواده کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند. همه از کمک هایی که این کودک در طول کاردرمانی برای کودکان دریافت می کند، بهره مند خواهند شد.

5- پرهیز از تماس چشمی یکی دیگر از علائمی است که نشان می دهد کودک شما ممکن است به کاردرمانی کودکان نیاز داشته باشد. تماس چشمی تنها راهی نیست که می توانید علائم اوتیسم را تشخیص دهید. اما این یک نشانه حیاتی و مهم است که نباید آن را رد کنید. بنابراین اگر کودک شما از تماس چشمی اجتناب می کند، وقت آن است که او را توسط یک کاردرمانگر اطفال ارزیابی کنید.

چه کودکانی به کاردرمانی در منزل نیاز دارند؟

کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین توسط متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران برای کمک به کودکانی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری آن ها به کلینیک کاردرمانی وجود ندارد ارائه می شود.

کاردرمانی در منزل برای اوتیسم

اوتیسم شایع ترین اختلال رشدی عصبی مغز است که با بروز رفتارهای تکراری و مشکل در تعاملات اجتماعی مشخص می شود. 

کاردرمانی اوتیسم در منزل به این کودکان کمک می کند تا بتوانند با عملکرد بهتری در محیط خانه ، مدرسه و ارتباط با دوستان ، مشکلات کمتری را تجربه کنند.

کاردرمانی در منزل برای کودکان بیش فعال

اختلال کم توجهی – بیش فعالی یکی از شایع ترین اختلالات دوران کودکی است که اغلب تا رسیدن کودکان به سن مدرسه قابل تشخیص است ، بیش فعالی و عدم تمرکز می تواند سبب بروز مشکلات تحصیلی و ارتباطی در کودک شود ، متخصصان کاردرمانی در منزل می توانند به این کودکان کمک کنند تا کنترل بهتری بر رفتارهای خود داشته باشند.

سایر موارد کاربرد کاردرمانی در منزل برای کودکان :

 • کاردرمانی در منزل برای فلج مغزی
 • کاردرمانی در منزل برای اختلالات یادگیری
 • کاردرمانی در منزل برای دیر راه رفتن کودک
 • کاردرمانی در منزل برای تاخیر رشد حرکتی
 • و …

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی در شریعتی

کاردرمانی در منزل پیروزی

کاردرمانی در الهیه

مزایای کاردرمانی آنلاین

فهرست