مشکلات پردازش حسی

اگر فرزند شما اختلالات پردازش حسی را تجربه می‌کند، می‌دانید که گاهی اوقات تلاش برای رسیدن به اهداف رشدی می‌تواند در طول روز مشکل داشته باشد.

کودکان با این مشکل در دریافت و پردازش اطلاعات حواس خود مشکل دارند. این مسائل می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. ممکن است کودک در تشخیص مکان خود در فضا مشکل داشته باشد. ممکن است مشکلات تعادلی و هماهنگی وجود داشته باشد. کودک ممکن است در درک احساسات یا وضعیت فیزیکی خود مشکل داشته باشد یا در پردازش اطلاعات حواس مانند لامسه، چشایی، شنوایی، بویایی و بینایی مشکل داشته باشد.

این نگرانی های حسی می تواند به صورت بیزاری شدید از صداهای بلند، نورها و لمس شدن ظاهر شود. آنها همچنین ممکن است به عنوان مشکلات هماهنگی ظاهر شوند، کودک شما متوجه بیماری یا درد خود نشود یا کودک شما در نشستن و تنظیم بدن خود مشکل داشته باشد.

کاردرمانی می تواند به کودکان کمک کند تا اطلاعات حسی را به روشی سالم پردازش کرده و به آنها پاسخ دهند تا بتوانند بر ذهن و بدن خود کنترل داشته باشند. این تکنیک OT درمان یکپارچه سازی حسی نامیده می شود.


بیشتر بخوانید: کاردرمانی آنلاین


آیا می دانستید از هر 6 کودک، 1 کودک علائم حسی را تجربه می کند که در عملکرد روزمره اختلال ایجاد می کند؟ در حالی که همه کودکان ممکن است در مورد علاقه و ناپسندی هایشان دمدمی یا خاص به نظر برسند، کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی (که به آن اختلال عملکرد یکپارچگی حسی نیز گفته می شود) به شدت تحت تأثیر ترجیحات حسی خود قرار می گیرند که در عملکرد عادی و روزمره آنها اختلال ایجاد می کند.

دو نوع اصلی از اختلالات پردازش حسی وجود دارد که کودکان و بزرگسالان آن را تجربه می کنند. مسائل حسی معمولاً به این صورت تعریف می شوند:

 • حساسیت بیش از حد (پاسخگویی بیش از حد) به محرک های حسی 
 • کم حساسیت (کمتر پاسخگویی) به محرک های حسی.

علائم مشکلات پردازش حسی

پاسخگویی بیش از حد:

 • واکنش شدید یا ترس از صداهای ناگهانی، بلند و شدید (شست‌ شوی توالت‌ ها، صدا دادن ظروف نقره‌ای و …)
 • ممکن است متوجه صداهای پس‌زمینه‌ای شود که به نظر می‌رسد دیگران آن‌ها را نمی‌شنوند
 • ترس از لمس غافلگیر کننده
 • از در آغوش گرفتن و در آغوش گرفته شدن حتی با بزرگسالان آشنا اجتناب می کند
 • به نظر می رسد از جمعیت می ترسد
 • از ایستادن در مجاورت دیگران اجتناب می کند
 • ترس بیش از حد از تاب و وسایل زمین بازی
 • بسیار ترس از بالا رفتن یا افتادن، حتی زمانی که خطر واقعی وجود ندارد
 • تعادل ضعیفی دارد و ممکن است اغلب زمین بخورد

کم پردازش حسی (کم پاسخگویی):

 • نیاز دائمی به لمس افراد یا بافت ها، حتی زمانی که انجام این کار نامناسب است
 • وقتی همسالان آن را درک می کنند، فضای شخصی را درک نمی کند
 • حرکات ناشیانه و ناهماهنگ بدن
 • تحمل درد بسیار بالا
 • اغلب هنگام بازی به سایر کودکان و یا حیوانات خانگی آسیب می رساند (یعنی قدرت خود را درک نمی کند)
 • ممکن است بسیار بی قرار باشد و نتواند یک جا بنشیند
 • از بازی های مبتنی بر حرکت مانند چرخیدن، پریدن و غیره لذت می برد.
 • روحیه هیجانی دارد و علاقه به تجربه امور خطرناک دارد.

کاردرمانی برای مشکلات پردازش حسی

کاردرمانی موثرترین روش در درمان اختلالات پردازش حسی است که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی در منزل آقای بنی اسدی ارائه می شود ، متخصصان ما همچنین خدمات کاردرمانی آنلاین را نیز در کنار کاردرمانی در منزل برای بهره مندی هر کودک و در هر نقطه ای ارائه می دهند.

یک متخصص کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی آنلاین با کودک شما کار خواهد کرد تا به او بیاموزد که چگونه به انواع مختلف لمس واکنش مناسب نشان دهد. آنها ممکن است بازی با شن و آب را سفارش دهند، یا سعی کنند برای مثال هنگام گرفتن دست و در آغوش گرفتن و در آغوش گرفته شدن توسط اطرافیان، به بدن کودک شما فشار عمیقی وارد کنند تا سطح راحتی او را کاهش دهند.

شنوایی درمانی . در این روش درمانی که از متدهای کاردرمانی است، انواع موسیقی و سایر صداهای کنترل شده در سطوح مختلف صدا می تواند به کودک کمک کند تا در برابر صداهای بلند و غیرمنتظره بیشتر تحمل کند.

در حالی که کودکان مبتلا به مشکلات پردازش حسی ممکن است در بزرگسالی نیاز به درمان داشته باشند (مخصوصاً زمانی که به محیط های جدید مانند مدرسه ای دیگر می روند)، آنها می توانند یاد بگیرند که بهتر با صداها، بوها و سایر احساساتی که هنگام رشد با آنها مواجه می شوند کنار بیایند.

در این میان، می‌توانید با کاردرمانگر و متخصص اطفال فرزندتان تیمی تشکیل دهید تا پس از شروع درمان‌ ها، هر گونه پیشرفت در رفتار را یادداشت کنند.

آیا مشکلات پردازش حسی نشانه اوتیسم هستند؟

مسائل حسی و اوتیسم در واقع به هم مرتبط هستند، زیرا بیشتر در افراد طیف اوتیسم یافت می شوند. اما از آنجایی که کودک نوپا ممکن است مشکلات حسی داشته باشد اما اوتیسم نداشته باشد (و برعکس)، بهتر است برای راهنمایی با پزشک اطفال خود مشورت کنید.


بیشتر بخوانید: اوتیسم چیست؟


فعالیت های کاردرمانی که باید در خانه امتحان کنید

کودکان مبتلا به مشکلات پردازش حسی ممکن است نسبت به لمس، بافت یا مواد حساس باشند. یک سطل حسی کودک شما را قادر می سازد تا به تجربیات لمسی مختلف عادت کند. همچنین می تواند ادراک بصری، زبان و مهارت های حرکتی ظریف را تقویت کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وسایل خانگی معمولی را در یک ظرف پلاستیکی قرار دهید و به فرزندتان اجازه دهید در آن کاوش کند. مراقب باشید که با وسایل زیاد تحریک نکنید، که می تواند باعث اضطراب کودک شما شود.

این یک فعالیت سرگرم کننده است که سیستم عصبی را متعادل و تقویت می کند. از کودک خود بخواهید به پشت دراز بکشد و دست ها و پاهای خود را به شکل چوب سفت کند. سپس آنها را به عقب و جلو حرکت دهید تا زمانی که حرکتی برای شروع غلتیدن وجود داشته باشد. کودک شما باید سعی کند بدن خود را سفت و صاف نگه دارد، در حالی که بارها و بارها در یک جهت می چرخد ​​و سپس جهت ها را برعکس می کند. این فعالیت سیستم وستیبولار را تقویت می کند، که به کودکان کمک می کند تا تون عضلات مناسب، هماهنگی وضعیتی و دو طرفه را توسعه دهند. همچنین برای سیستم عصبی مرکزی حیاتی است و شامل حس حرکت و گرانش ما می شود.

آیا می دانستید که می توانید خمیر بازی را در خانه درست کنید؟ در واقع بسیار آسان است. به علاوه، به کودک شما می آموزد که دستورالعمل ها را دنبال کند، بافت ها را کشف کند، مهارت های بصری را توسعه دهد و حتی احساسات را تنظیم کند. آرد و نمک را در ظرفی با هم مخلوط کنید. آب را اضافه کنید و ورز دهید تا خمیر غلیظ و یکدستی به دست آید. سپس شروع به بازی و ساختن اشکال با آن کنید.

چگونه کودکی را با مشکل پردازش حسی آرام کنیم؟

آرام کردن کودکی که مشکلات حسی دارد ممکن است نیاز به تجربه زیادی داشته باشد تا مشخص شود چه چیزی می‌تواند باعث ایجاد یک فروپاشی یا واکنش بزرگ شود. هنگام مواجهه با اضافه بار حسی موارد زیر را امتحان کنید:

واکنش های او را تماشا کنید. آیا وقتی کامیون زباله وارد می شود، کودک شما از او می ترسد؟ با بستن پنجره ها یا حرکت به قسمت ساکت تری از خانه، از این سر و صدای بلند خودداری می کند؟

یک خروجی ایجاد کنید. جشن تولد ممکن است برای 20 دقیقه خوب باشد – و سپس فرزند شما باید فرار کند. به فرزندتان اجازه دهید موقعیتی را ترک کند و در صورت نیاز یک مکان جداگانه پیدا کند.

اسباب بازی های مختلف را امتحان کنید. بازی با یک حیوان عروسکی مورد علاقه، توپ‌ های رنگی و سایر اسباب‌ بازی‌ های حسی ممکن است به آرامش کودک کمک کند.

ورزش را در اولویت قرار دهید. دویدن، پرش، پریدن و موارد دیگر – هر روز زمانی را برای بازی فعال اختصاص دهید تا کودک شما از ورودی حسی تایید شده کافی و همچنین فرصتی برای مصرف انرژی اضافی و کاهش استرس بهره مند شود.

تربیت کودکی با مشکلات پردازش حسی ممکن است شما را به سفری ببرد که صبر و درک شما را آزمایش کند. اما با کاردرمانی مناسب، کودک مبتلا به مسائل حسی می تواند یاد بگیرد که بهتر مناظر، صداها، بوها و احساسات دنیای اطراف خود را تحمل کند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات کاردرمانی آنلاین و کاردرمانی در منزل را برای کودکان مبتلا به اختلالات پردازش حسی و دیگر مشکلات ذهنی ـ عصبی و جسمی ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

بهترین کاردرمانی تهران

کاردرمانی برای کودک اوتیسم

گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی برای راه رفتن کودکان

مهارتهای حرکتی درشت

کاردرمانی حرکتی کودکان

فهرست