چگونه بفهمیم کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

برخی از کودکان در تسلط بر مهارت های جسمی، حسی و تحصیلی متناسب با سن مشکل دارند. به عنوان یک والدین، ما مطمئن هستیم که این موضوع شما را نگران می کند و ممکن است تعجب کنید که چه کاری می توانید برای کمک انجام دهید. نگران نباشید، این یکی از مشکلات و نگرانی های رایج اکثر والدین است ، متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران از این موضوع آگاه هستند و خدمات کاردرمانی و روانشناسی را در کنار سایر روشهای درمانی و توانبخشی برای کودک شما ارائه می دهند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی آقای بنی اسدی خدمات کاردرمانی ذهنی و جسمی را به صورت کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین به کودکانی که در انجام وظایف روزمره خود دچار مشکل هستند ارائه می دهند و به آن ها کمک می کنند تا بر چالش های ناشی از بیماری ، محدودیت و ناتوانی غلبه کرده و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

کاردرمانی یک روش درمانی و توانبخشی است که برای بهبود همه مهارت‌ ها از مهارت‌ های حرکتی ظریف و درشت، تا مهارتهای عاطفی، حسی و حرکتی کار می‌کند.

کاردرمانگران نقاط قوت و مبارزات کودکان را مشاهده می کنند تا برنامه ای عالی برای کار کودک ایجاد کنند. درمان با نیازهای خاص کودک شخصی سازی می شود.

رشد کودک به سیر تغییرات جسمی، شناختی و عاطفی اطلاق می شود که از بدو تولد تا آغاز بزرگسالی در کودک رخ می دهد. رشد کودک در درجه اول توسط ژنتیک و رویدادهای دوران قبل از تولد هدایت می شود. همچنین تحت تأثیر عوامل محیطی و ظرفیت یادگیری کودک است. گاهی اوقات این تأثیرات می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد به گونه ای که ممکن است رشد کودک را در یک منطقه خاص به تأخیر بیندازد، به عنوان مثال، ناهنجاری های ژنتیکی می تواند بر رشد زبان تأثیر بگذارد مانند مورد سندرم داون.

چرا رشد کودک مهم است؟

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مغز در حال رشد به بهترین وجه قادر به جذب و یادگیری مهارت‌های جدید در «دوره‌های حساس یا نقاط عطف» برای رشد در نوزادان و کودکان است. اگر اجازه داده شود که این نقاط عطف بدون مواجهه اولیه بگذرند، یادگیری ممکن است دشوارتر و کارآمدتر باشد.

مشاهده و نظارت بر رشد کودک ابزار مهمی است تا اطمینان حاصل شود که کودکان “نقاط عطف رشد” خود را برآورده می کنند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که کودکان در رشد مهارت های حرکتی خود متفاوت هستند، به عنوان مثال، برخی از کودکان ممکن است از 9 ماهگی شروع به راه رفتن کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است تا 15 ماهگی این مهارت ها را یاد نگیرند. یکی از کودکان ممکن است در ۱۵ ماهگی شروع به نوشتن کلمات با هم بکند، در حالی که بقیه ممکن است تا ۲.۵ سالگی این کار را انجام دهند. با این حال، یک پیشرفت طبیعی یا جدول زمانی وجود دارد که به عنوان یک راهنمای مفید برای توسعه ایده آل عمل می کند. با بررسی پیشرفت رشد کودک شما در شاخص‌های سنی خاص با توجه به این بازه‌های زمانی، این امکان را به یک ارزیابی دقیق می‌دهد تا تشخیص دهد که کودک تقریباً برای سن خود در مسیر مناسب قرار دارد یا خیر. در غیر این صورت، بررسی نقاط عطف رشد می تواند در تشخیص زودهنگام هرگونه نگرانی در مورد رشد کودک مفید باشد.

چگونه بفهمیم کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

نرسیدن به نقاط عطف رشدی
به عنوان والدین، همیشه از دیدن رشد نوزاد و رسیدن به تمام نقاط عطف خود هیجان زده هستید. اولین کلمات آنها، اولین حرکات، اولین قدم ها و موارد دیگر. اگر کودک شما تاخیر در رشد خود را نشان می دهد، به این معنی نیست که کودک شما فوراً به کاردرمانی نیاز دارد. همه بچه ها متفاوت رشد می کنند. اجازه ندهید این وضعیت شما را دچار استرس کند. با این حال، این می‌ تواند یکی از نشانه‌ های احتمالی باشد که اگر در طولانی مدت ادامه پیدا کند، ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشد.

مشکل در تعاملات اجتماعی
برای اکثر کودکان خجالتی بودن در مقابل افراد غریبه طبیعی است، به خصوص اگر اولین بار است که آنها را ملاقات می کنند. با این حال، کودک شما ممکن است مهارت‌ های اجتماعی را با تاخیر رشد دهد و اگر ویژگی‌ های خاصی را در طول تعامل اجتماعی نشان دهد، ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشد از جمله:

 • پرهیز مداوم از تماس چشمی
 • عدم تلاش برای تعامل با اطرافیان
 • مشکل در تعامل و بازی با کودکان هم سن و سال خود
 • مهارت های ارتباطی با تاخیر

 

چگونه بفهمیم کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

چگونه بفهمیم کودک به کاردرمانی نیاز دارد؟

مشکلات رفتاری
اغلب بچه‌ ها در مواقعی جیغ می‌ زنند و گریه می‌ کنند تا نشان دهند که به چیزی نیاز دارند. اما آیا متوجه اپیزودهای مکرر و دائمی عصبانیت و اضطراب شدید همراه با کتک زدن و پرخاشگری شده اید؟ این می تواند نشانه ای از این باشد که او باید توسط یک کاردرمانگر مورد توجه قرار گیرد. این نوع اپیزودها و چالش های رفتاری نتیجه کودکی است که گفتار محدود و مهارت های ارتباطی ناکافی دارد.

مشکل در مهارتهای حرکتی
دو نوع مهارت حرکتی وجود دارد: مهارت های حرکتی درشت و مهارت های حرکتی ظریف.

مهارت های حرکتی درشت، فعالیت هایی هستند که به حرکت کل بدن نیاز دارند. اینها کارکردهای روزمره مانند ایستادن، راه رفتن و نشستن هستند. همچنین شامل مهارت های هماهنگی دست و چشم مانند پرتاب کردن، گرفتن و لگد زدن است. در حالی که برخی از کودکان ممکن است قدرت و تعادل بدنشان پایین باشد، علائم خاصی وجود دارد که نشان می دهد او ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشد مانند:

 • ناتوانی در غلت زدن، پرتاب کردن، یا لگد زدن به توپ در سن مناسب
 • نمی تواند هر دو طرف بدن را هماهنگ کند
 • استقامت ضعیف یا اجتناب از بازی ها و فعالیت های فیزیکی

مهارت های حرکتی ظریف نیز شامل مشکل در نوشتن، بریدن کاغذ با قیچی، نگه داشتن اشیا یا برداشتن اشیا است. اگر کودک شما با مهارت های حرکتی ظریف دست و پنجه نرم می کند، برخی از این علائم را نشان می دهد:

 • امکان استفاده از هر دو دست بطور همزمان وجود ندارد
 • مشکل در دست گرفتن خودکار یا هر وسیله نوشتاری
 • با رنگ آمیزی، نوشتن و طراحی مشکل دارد.
 • اجتناب از هر گونه فعالیتی که نیاز به مهارت های حرکتی ظریف دارد

اختلالات پردازش حسی
اگر فرزند شما نشانه هایی از اختلالات پردازش حسی را نشان داده باشد، ممکن است نیازمند کاردرمانی باشد. اینها مشکلات در بینایی، صدا، لمس، بویایی، چشایی، آگاهی بدن و تعادل هستند. کودکان دارای اختلال پردازش حسی ، کم حساس یا بیش حساس هستند ، ممکن است برخی بافت های غذایی آن ها را تحریک کرده و از غذا خوردن امتناع کنند و مشکلات این چنینی با سایر حواس.

مشکلات یادگیری در مدرسه
کودکانی که ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشند، احتمالاً در مدرسه برای موفقیت مشکلاتی دارند. اگر شما یا معلم او اقداماتی مانند موارد زیر را مشاهده کردید با یک کاردرمانگر مشورت کنید:

 • ناتوانی در حفظ تمرکز
 • به راحتی حواسش پرت می شود
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها و تکمیل وظایف
 • مشکل در یادگیری دروس جدید

بهترین کاردرمانی تهران

در صورتی که هریک از مشکلات بالا را در کودک خود تشخیص دادید یا به آن ها مشکوک شدید ، هرچه زودتر از کمک درمانگران کودک بهره بگیرید.

هر چه کودک شما زودتر کاردرمانی را شروع کند، موثرتر خواهد بود. اگر احساس می‌کنید فرزندتان به کاردرمانی نیاز دارد، با متخصصان ما در بهترین کاردرمانی تهران مشورت کنید.

درمانگران ما خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین را برای کمک به کودکانی که دارای مشکلات و ناتوانی های جسمی و ذهنی هستند ارائه می دهند.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانی اتیسم

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی کودکان

اختلالات رفتاری کودکان

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی در شمال تهران

فهرست