کاردرمانی کودکان اوتیسم با هدف کمک به بهبود عملکرد در محیط خانه و اجتماع ، افزایش توانمندی ها و کنترل رفتارهای غیرعادی توسط متخصصان ما بصورت کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین ارائه می شود.

اختلالات طیف اوتیسم (ASD) طیفی از تفاوت‌های عصبی و رشدی را در بر می‌ گیرد که ممکن است منجر به مشکلاتی در ارتباط و تعاملات اجتماعی در افراد یا داشتن علایق شدید غیرمعمول در موضوعات خاص و بسیاری از ویژگی‌های دیگر شود. به طور کلی، اوتیسم می تواند به دلیل ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی ایجاد شود که منجر به اختلال در رشد نواحی مختلف مغز می شود.

بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم فاقد مهارت های اجتماعی، حرکتی و فیزیکی لازم برای انجام کارهای روزمره و داشتن تعاملات معمول با دیگران هستند.

هنگامی که یک کودک مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می شود، مداخلات باید تمام فرد را درمان کند، نه صرفاً چند علامت از این اختلال. از آنجایی که اوتیسم یک اختلال چندوجهی برای کار با آن است، متخصصان مختلفی برای ایجاد مداخلات برای کودک مورد نیاز هستند. به همین دلیل است که کاردرمانی، روانشناسی و گفتار درمانی خدمات رایجی هستند که کودکان اوتیسم دریافت می کنند.

متخصصان که این خدمات را به کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه می دهند، بر حوزه تخصصی خود تمرکز می کنند، با این حال همه متخصصان برای درمان علائم اوتیسم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و با هم همکاری می کنند و به کودک کمک می کنند تا در تمام زمینه های زندگی خود موفق باشد.

کاردرمانی کودکان اوتیسم

کاردرمانگران با کودکان مبتلا به اوتیسم در مدرسه، خانه و خارج از جامعه کار می کنند. آنها مشاهدات و ارزیابی هایی را برای تعیین نقاط قوت و نیازهای هر کودکی که با آنها کار می کنند انجام می دهند و سپس یک برنامه درمانی و توانبخشی منحصر بفرد را برای کودک در نظر می گیرند.

WebMD تعریف ساده ای از کاردرمانی ارائه می دهد: کاردرمانگران رشد و تکامل انسان و تعامل فرد با محیط را از طریق فعالیت های روزانه مطالعه می کنند. آنها در اثرات اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی بیماری و آسیب متخصص هستند. این دانش به آنها کمک می کند تا مهارت های زندگی مستقل را در افراد مبتلا به اوتیسم و سایر اختلالات رشدی ارتقا دهند.

متخصصان کاردرمانی کودکان اوتیسم برنامه های درمانی فردی را برای کودکانی که با آنها کار می کنند ایجاد می کنند. آنها می توانند یک یا چند هدف برای کار در یک زمان داشته باشند.

مزایای کار با یک کاردرمانگر، چه در خانه و چه در محیط مدرسه، فوق العاده است. کودکان مبتلا به اوتیسم که خدمات کاردرمانی در منزل یا کاردرمانی آنلاین را را دریافت می کنند ، می‌ توانند مهارت‌های ارتباطی خود را افزایش دهند، با همسالان و در محیط‌ های گروهی بهتر معاشرت کنند، احساسات را مناسب‌ تر بیان کنند، استقلال و اعتماد به نفس بیشتری نشان دهند، و روابط را توسعه و حفظ کنند.

کاردرمانی برای اوتیسم یکی از موثرترین روش‌ های درمانی است که از فعالیت‌ های روزمره برای کمک به کودکان در طیف اوتیسم استفاده می‌ کند. این درمان به کودکان کمک می کند تا مهارت های حرکتی درشت و ظریف خود را برای کارهای مورد نیاز در زندگی روزمره بهبود بخشند و به آنها کمک می کند تا از نظر اجتماعی فعال تر شوند.

مداخلات کاردرمانی کودکان اوتیسم

  • مهارت های حرکتی درشت و ظریف 
  • فعالیت های رشدی مانند مسواک زدن، مرتب کردن رختخواب یا لباس پوشیدن
  • فعالیت هایی در زمان بازی که در آن همکاری، ارتباط و مهارت های اجتماعی دخیل است
  • وظایف تطبیقی مانند تمرین انتقال بین فعالیت ها یا مکان ها و کار بر روی خود تنظیمی
  • معرفی راهبردهای حسی

اهداف کاردرمانی کودکان اوتیسم

هدف اصلی کاردرمانی برای اوتیسم کمک به کودکان در توسعه مهارت های زندگی عملکردی است.

کاردرمانی به کودکان کمک می کند تا دنیای اطراف خود را تجزیه و تحلیل کنند و یاد بگیرند که چگونه با محیط خود تعامل داشته باشند. این مهارت ها به آن ها این امکان را می دهد که با دیگران ارتباط برقرار کنند و در آینده به طور مستقل کارها را انجام دهند. علاوه بر این، کاردرمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا مهارت های حرکتی، ادراکی و حسی ظریف را توسعه دهند.

کاردرمانی بر افزایش استقلال کودک شما در فعالیت های مختلف و تشویق رشد متناسب با سن تمرکز دارد. این تضمین می کند که فرزند شما تمام توانایی های لازم برای تبدیل شدن به یک فرد فعال در جامعه و داشتن یک زندگی مستقل در سنین بزرگسالی را توسعه می دهد.

علاوه بر این، روش های مختلفی وجود دارد که کاردرمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند. کاردرمانگران استعدادهای مورد نیاز کودکان را برای فعال بودن در خانه، مدرسه و فراتر از آن، پرورش می دهند، حمایت می کنند و توسعه می دهند. علاوه بر این، مشارکت فعال در زندگی موارد زیر را تشویق می کند:

  • یادگیری
  • اعتماد به نفس
  • تعامل اجتماعی.
  • استقلال

متخصصان کاردرمانی کودکان اوتیسم با در نظر گرفتن توانایی های اجتماعی، فیزیکی، عاطفی، شناختی و حسی فرزند شما، یک استراتژی کل نگر را به کار می گیرند. کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) معمولاً در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران مشکل دارند، بنابراین، فعالیت ها، علایق و استعداد های بازی آنها ممکن است محدود بماند.

فواید کاردرمانی برای اتیسم

مهارت های حرکتی درشت و ظریف را بهبود می بخشد
مهارت‌ های حرکتی درشت شامل عضلات بزرگ‌ تر بدن می‌شود که برای راه رفتن، سینه خیز رفتن، پریدن، گرفتن توپ و … بسیار مهم هستند. متخصص کاردرمانی اوتیسم می توانند به کودک شما در بهبود این توانایی ها کمک کنند زیرا برای ثبات، حرکت، تعادل و کنترل وضعیتی ضروری هستند.

در مقابل، مهارت های حرکتی ظریف بر اساس هماهنگی عضلات دست و انگشتان کوچکتر است.مهارت های حرکتی ظریف برای موفقیت تحصیلی، مدیریت بست های لباس، غذا خوردن، در دست گرفتن مداد و موارد دیگر ضروری است. یک متخصص کاردرمانی کودکان اوتیسم می تواند به تقویت هماهنگی حرکتی ظریف کودک شما کمک کند تا توانایی او برای انجام وظایف روزانه به طور مستقل تر را بهبود بخشد.

افزایش مهارت های عملکرد اجرایی
کاردرمانی برای اوتیسم می‌تواند مهارت‌ های عملکرد اجرایی مانند تمرکز، شروع، سازماندهی، ترتیب‌ دهی و یادآوری را برای ارتقای عملکرد تحصیلی و توانایی انجام کارهای روزمره به‌ طور مستقل را تقویت کند.

مهارت های حرکتی بینایی یا ادراکی بصری را بهبود می بخشد
مهارت های ادراکی – بصری توانایی کودک برای تفسیر و سازماندهی ورودی بصری و درک معنای آن است. یک متخصص کاردرمانی می تواند به بهبود مهارت های حرکتی بینایی کودک کمک کند که برای کارهای روزمره مانند بازی، دست خط و خواندن بسیار مهم است.

کاردرمانی در منزل برای اوتیسم

مشکل در روابط اجتماعی و رفتارهای گاها ناهنجار از مشخصات کودکان اوتیسم است که اغلب والدین را دچار چالش هایی در محیط های اجتماعی می کند و حضور در کلینیک کاردرمانی را دشوار می کند ، به همین دلیل کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم مزایای زیادی دارد و بدون مشکلات ذکر شده در بالا می تواند به کودکان اوتیسم کمک کند تا از مزایای کاردرمانی بهره مند شوند.

متخصصان ما در بهترین مرکز کاردرمانی در منزل تهران ، کاردرمانی کودکان مبتلا به اوتیسم را بر اساس متدهای درمانی و توانبخشی روز دنیا ارائه می دهند و به این کودکان کمک می کنند تا عملکرد خود را خانه و محیط های اجتماعی بهبود بخشند.

کاردرمانی آنلاین برای اتیسم

کاردرمانی آنلاین برای ارائه خدمات کاردرمانی به کودکان در هر نقطه ای که یه یک وسیله ارتباط اینترنتی دسترسی دارند توسط درمانگران ما در نظر گرفته شده است.

کاردرمانی آنلاین همانند کاردرمانی در منزل و کاردرمانی در کلینیک دارای مزایای فوق العاده ای برای کودکان اوتیسم است.

درمانگران ما در مرکز توانبخشی آقای کمال بنی اسدی خدمات کاردرمانی در منزل و کاردرمانی آنلاین را برای کودکان و نوجوانان اختلال طیف اوتیسم ارائه می دهند.

مقالات مرتبط :

کاردرمانی اوتیسم در منزل

تحلیل رفتار کاربردی در اوتیسم

رفتارهای تکراری در اوتیسم

مداخله زودهنگام برای اوتیسم

مزایای بازی درمانی در کودکان اوتیسم

تمرینات گفتاردرمانی برای اوتیسم

فهرست